Kdo si plete marmeládu s džemem? Přiznejte se!
Džem
Je řidší konzistence a od marmelády se odlišuje tím, že ovocná dřeň obsahuje kousky ovoce. Kvalitu džemu nejvíce určuje zpracované ovoce a celkový podíl ovocné složky. Dle obsahu ovoce můžeme výrobek jako džem označit v případě, kdy obsahuje nejméně 35% ovoce.
V domácnostech je výborným doplňkem snídaně, je lehce roztíratelný, dodá potřebnou energii, vitamíny a minerály. Najde své uplatnění i v teplé kuchyni – jako důležitá součást oblíbených pokrmů např. k palačinkám, kynutým knedlíkům, při výrobě dezertů, rolád, pudingů, k přípravě omáček či jen tak k namazání na vánočku či chleba, přimíchání do jogurtů atd.
Pojmem džem můžeme označit i výrobek hladký, a bez kousků ovoce – z našeho sortimentu je to například rybízový džem – pasírovaný, tedy lidově řečeno zbavený zrníček. Zajímavé je, že „džemové normy EU“ zahrnují mezi ovoce i dýně a rajčata – o ty se my ale opravdu pokoušet nebudeme.
Marmeláda
Marmeláda nebo-li ovocná směs je hustší, tužší konzistence a bez kousků ovoce. Marmeláda má u nás dlouhou tradici, nejčastěji se vyráběla ze sezónního ovoce – jahod, malin, borůvek, ostružin. Dnes tyto, dříve marmelády, musíme od roku 2004 označovat pojmem ovocná směs – a vysvětlete to babičce. Dle platné legislativy EU, se slovem marmeláda smí označovat pouze výrobky, které alespoň jednou pětinou obsahují citrusové plody – citrony, pomeranče, mandarinky, limetky atp.
V naší nabídce žádnou marmeládu nenajdete.